1569-22-1-0500-010-1-TS
DigiKey Part Number
CN536V-500-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1569-22-1-0500-010-1-TS
Description
HOOK-UP STRND 22AWG VIOLET
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
22 AWG Hook-Up Wire 17/0.0063" Violet 300V 500.0' (152.4m)
Category
Jacket (Insulation) Diameter
0.063" (1.60mm)
Mfr
Jacket (Insulation) Thickness
0.015" (0.38mm)
Length
500.0' (152.4m)
Part Status
Active
Voltage
300V
Cable Type
Operating Temperature
-10°C ~ 105°C
Wire Gauge
Jacket Color
Conductor Strand
17/0.0063"
Ratings
UL Style 1569
Conductor Material
Features
Oil Resistant
Jacket (Insulation) Material
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Available To Order
Check Lead Time
Spool
LengthUnit Price (Per Foot)Ext Price
Alternate Color
HOOK-UP STRAND 22AWG BLACK
In-Stock: 172209
HOOK-UP STRND 22AWG WHT 500'
In-Stock: 15319
HOOK-UP STRND 22AWG YEL 500'
In-Stock: 31
HOOK-UP STRND 22AWG RED 500'
In-Stock: 29
HOOK-UP STRND 22AWG BLUE
Alternate Length
HOOK-UP STRND 22AWG VIO 100'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 22AWG 300V VIO 50'
Unit Price:
HOOK-UP STRND 22AWG 300V VIO 25'