CS46-05D05-28-1
DigiKey Part Number
2603-CS46-05D05-28-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS46-05D05-28-1
Description
46MM SQUARE EXCITER
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms Exciter Speaker 5 W 35 Hz ~ 20 kHz Top Square
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS46-05D05-28-1 Models
Category
Power - Rated
5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
10 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Foam
Type
Exciter
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
35 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Tabs
Frequency - Self Resonant
55Hz
Size / Dimension
1.811" L x 1.811" W (46.00mm x 46.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Efficiency - Type
Sound Pressure Level (SPL)
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C