CS30-05D18-18-1
DigiKey Part Number
2603-CS30-05D18-18-1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS30-05D18-18-1
Description
30X30MM EXCITER SPEAKER
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4 Ohms Exciter Speaker 5 W 144 Hz ~ 20 kHz Top Square
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CS30-05D18-18-1 Models
Category
Power - Rated
5 W
Manufacturer
Challenge Electronics
Power - Max
10 W
Packaging
Tray
Port Location
Top
Part Status
Active
Shape
Square
Technology
Magnetic
Material - Cone
Foam
Type
Exciter
Material - Magnet
Nd-Fe-B
Frequency Range
144 Hz ~ 20 kHz
Termination
Solder Tabs
Frequency - Self Resonant
180Hz
Size / Dimension
1.181" L x 1.181" W (30.00mm x 30.00mm)
Impedance
4 Ohms
Height - Seated (Max)
0.709" (18.00mm)