SRR1260-820M
DigiKey Part Number
118-SRR1260-820MTR-ND - Tape & Reel (TR)
118-SRR1260-820MCT-ND - Cut Tape (CT)
118-SRR1260-820MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1260-820M
Description
FIXED IND 82UH 1.95A 145 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.95 A 145mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1260-820M Models
DC Resistance (DCR)
145mOhm Max
Series
Q @ Freq
25 @ 2.52MHz
Frequency - Self Resonant
6.85MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.9A