PM125SH-271M-RC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Bourns Inc.
In Stock: 229
Datasheet
In Stock: 13,049
Image for PM125SH-271M-RC is not available
PM125SH-271M-RC
DigiKey Part Number
PM125SH-271M-RC-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PM125SH-271M-RC
Description
FIXED IND 270UH 1.3A 450 MOHM
Manufacturer Standard Lead Time
33 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 1.3 A 450mOhm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
PM125SH-271M-RC Models
Category
Shielding
Shielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
450mOhm Max
Series
Q @ Freq
20 @ 796kHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Frequency - Self Resonant
3.6MHz
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Type
Drum Core, Wirewound
Inductance Frequency - Test
100 kHz
Material - Core
Mounting Type
Surface Mount
Inductance
Package / Case
Nonstandard
Tolerance
±20%
Size / Dimension
0.492" L x 0.492" W (12.50mm x 12.50mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.256" (6.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1.2A