SRR1205-271KL
DigiKey Part Number
SRR1205-271KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SRR1205-271KL
Description
FIXED IND 270UH 600MA 1 OHM SMD
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Shielded Drum Core, Wirewound Inductor 600 mA 1Ohm Max Nonstandard
EDA/CAD Models
SRR1205-271KL Models
DC Resistance (DCR)
1Ohm Max
Series
Q @ Freq
9 @ 796kHz
Frequency - Self Resonant
2.5MHz
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test
1 kHz
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.500" L x 0.500" W (12.70mm x 12.70mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
0.217" (5.50mm)
Current - Saturation (Isat)
1A