MOV-20D751KTR is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
750 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
MOV-20D751KTR
DigiKey Part Number
MOV-20D751KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D751KTR
Description
VARISTOR 750V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
MOV-20D751KTR Models
Varistor Voltage (Max)
825 V
Energy
230J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
636 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V