MOV-20D751K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
TDK
In Stock: 2,362
Datasheet
Direct
TDK
In Stock: 0
Datasheet
Panasonic Industry
In Stock: 633
Littelfuse Inc.
Littelfuse Inc.
Similar
Similar
750 V 6.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 20mm
MOV-20D751K
DigiKey Part Number
MOV-20D751K-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MOV-20D751K
Description
VARISTOR 750V 6.5KA DISC 20MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
MOV-20D751K Models
Varistor Voltage (Max)
825 V
Energy
230J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
636 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
460 V
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C
Maximum DC Volts
615 V
Varistor Voltage (Min)
675 V
Package / Case
Disc 20mm
Varistor Voltage (Typ)
750 V