CG0603MLC-12E
DigiKey Part Number
CG0603MLC-12ETR-ND - Tape & Reel (TR)
CG0603MLC-12ECT-ND - Cut Tape (CT)
CG0603MLC-12EDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CG0603MLC-12E
Description
VARISTOR 0603
Manufacturer Standard Lead Time
23 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Varistor 1 Circuit Surface Mount, MLCV 0603 (1608 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
CG0603MLC-12E Models
Category
Number of Circuits
1
Manufacturer
Bourns Inc.
Capacitance @ Frequency
5 pF @ 1 MHz
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Surface Mount, MLCV
Part Status
Active
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Maximum DC Volts
12 V