3266Z-1-202LF is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Bourns Inc.
In Stock: 100
Datasheet
In Stock: 0
In Stock: 412
Similar
TT Electronics/BI
WEC
TT Electronics/BI
2 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
3266Z-1-202LF
DigiKey Part Number
3266Z-1-202LF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3266Z-1-202LF
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3266Z-1-202LF Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%