3262X-1-202 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Bourns Inc.
In Stock: 100
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
Datasheet
Similar
TT Electronics/BI
In Stock: 0
2 kOhms 0.25W, 1/4W PC Pins Through Hole Trimmer Potentiometer Cermet 12.0 Turn Side Adjustment
3262X-1-202
DigiKey Part Number
3262X-202-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
3262X-1-202
Description
TRIMMER 2K OHM 0.25W PC PIN SIDE
Detailed Description
EDA/CAD Models
3262X-1-202 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Adjustment Type
Side Adjustment
Resistance
2 kOhms
Power (Watts)
0.25W, 1/4W
Size / Dimension
Rectangular - 0.250" x 0.170" Face (6.35mm x 4.32mm)
Tolerance
±10%