A-TB381-ED17SB is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Amphenol Anytek
In Stock: 0
Datasheet
Image for A-TB381-ED17SB is not available
A-TB381-ED17SB
DigiKey Part Number
A-TB381-ED17SB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
A-TB381-ED17SB
Description
TERM BLK 17P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Datasheet
EDA/CAD Models
A-TB381-ED17SB Models
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Assmann WSW Components
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Positions Per Level
17
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Current
8 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V