ED1731500000G is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Assmann WSW Components
In Stock: 0
Datasheet
Image for ED1731500000G is not available
ED1731500000G
DigiKey Part Number
ED1731500000G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ED1731500000G
Description
TERM BLK 17P SIDE ENT 3.81MM PCB
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
17 Position Wire to Board Terminal Block Horizontal with Board 0.150" (3.81mm) Through Hole
Category
Mounting Type
Through Hole
Manufacturer
Amphenol Anytek
Wire Termination
Screw - Rising Cage Clamp
Series
Color
Green
Packaging
Bulk
Operating Temperature
-40°C ~ 115°C
Part Status
Active
Housing Material
Thermoplastic
Number of Levels
1
Contact Material - Plating
Brass - Tin Plated
Positions Per Level
17
Clamp Material - Plating
Brass - Nickel Plated
Pitch
0.150" (3.81mm)
Screw Material - Plating
Steel - Zinc Plated
Mating Orientation
Horizontal with Board
Torque - Screw
0.245 Nm (2.17 Lb-In)
Current
8 A
Screw Thread
M2
Voltage
300 V