LT1585CM-3.3#PBF
DigiKey Part Number
505-LT1585CM-3.3#PBF-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1585CM-3.3#PBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 4.6A DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.6A DDPAK-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1585CM-3.3#PBF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 4.6A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tube
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Input (Max)
7V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V