LT1585CM-3.3#TRPBF
DigiKey Part Number
LT1585CM-3.3#TRPBFTR-ND - Tape & Reel (TR)
LT1585CM-3.3#TRPBFCT-ND - Cut Tape (CT)
LT1585CM-3.3#TRPBFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LT1585CM-3.3#TRPBF
Description
IC REG LINEAR 3.3V 4.6A DDPAK-3
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 4.6A DDPAK-3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
LT1585CM-3.3#TRPBF Models
Category
Voltage Dropout (Max)
1.4V @ 4.6A
Mfr
Current - Output
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Part Status
Active
Operating Temperature
0°C ~ 125°C
Output Configuration
Mounting Type
Surface Mount
Output Type
Package / Case
TO-263-4, D2PAK (3 Leads + Tab), TO-263AA
Number of Regulators
1
Supplier Device Package
DDPAK-3
Voltage - Input (Max)
7V
Base Product Number
Voltage - Output (Min/Fixed)
3.3V