KT DELQS1.12-UHVG-36-S446-10-R18 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
ams-OSRAM USA INC.
In Stock: 0
Datasheet
New at DigiKey
Image for KT DELQS1.12-UHVG-36-S446-10-R18 is not available
KT DELQS1.12-UHVG-36-S446-10-R18
DigiKey Part Number
475-KTDELQS1.12-UHVG-36-S446-10-R18TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Green 531nm LED Indication - Discrete 2.8V 2-SMD, Flat Leads
Category
Voltage - Forward (Vf) (Typ)
2.8V
Mfr
Current - Test
10mA
Series
Viewing Angle
120°
Packaging
Tape & Reel (TR)
Mounting Type
Part Status
Active
Wavelength - Dominant
Color
Wavelength - Peak
520nm
Configuration
Independent
Grade
Automotive
Lens Color
Colorless
Qualification
AEC-Q102
Lens Transparency
Clear
Package / Case
2-SMD, Flat Leads
Millicandela Rating
Supplier Device Package
Lens Style
Oval with Flat Top
Size / Dimension
1.40mm L x 1.30mm W
Lens Size
1.23mm x 0.60mm
Height (Max)
0.70mm