CN-DSUBHD78SK-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD78SK-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD78SK-000
Description
CONN D-SUB HD RCPT 78P SLDR CUP
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Receptacle, Female Sockets Connector
Mfr
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Receptacle, Female Sockets
Voltage Rating
300V
Number of Rows
4
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C