CN-DSUBHD78PN-000
DigiKey Part Number
3272-CN-DSUBHD78PN-000-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CN-DSUBHD78PN-000
Description
CONN D-SUB HD PLG 78POS SLDR CUP
Detailed Description
78 Position D-Sub, High Density Plug, Male Pins Connector
Mfr
Termination
Solder Cup
Current Rating (Amps)
1A
Connector Type
Plug, Male Pins
Features
Grounding Indents
Number of Positions
Voltage Rating
300V
Number of Rows
4
Dielectric Material
Thermoplastic, Glass Filled
Shell Size, Connector Layout
5 (DD, D) High Density
Wire Gauge
22-30 AWG
Contact Type
Signal
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C