AZ2700-1A-220AW is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
American Zettler
In Stock: 0
Datasheet
General Purpose Relay SPST-NO (1 Form A) 220VAC Coil Chassis Mount
AZ2700-1A-220AW
DigiKey Part Number
3385-AZ2700-1A-220AW-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AZ2700-1A-220AW
Description
RELAY GEN PURPOSE SPST 30A 220V
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Termination Style
Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Mfr
Coil Insulation
Class B
Series
Must Operate Voltage
176 VAC
Packaging
Box
Must Release Voltage
33 VAC
Part Status
Active
Operate Time
30 ms
Mounting Type
Release Time
30 ms
Coil Voltage
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Contact Form
SPST-NO (1 Form A)
Contact Material
Silver Cadmium Oxide (AgCdO)
Contact Rating (Current)
30 A
Approval Agency
CUR, TUV, UL
Switching Voltage
400VAC, 150VDC - Max
Relay Type
Load - Max Switching
8310VA, 840W
Coil Resistance
22 kOhms
Coil Current
10 mA