4DLCD-24-240-320-NT-NM-200-M16/S
DigiKey Part Number
2114-4DLCD-24-240-320-NT-NM-200-M16/S-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) MCU, SPI 2.4" (60.96mm) 240 x 320
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
4D LCD Pty Ltd
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H
Packaging
Bulk
Backlight
LED - Red/Green/Blue/White
Part Status
Active
Dot Pixels
240 x 320
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Interface
MCU, SPI
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.15mm W x 0.15mm H