GEN4-ESP32-24 STARTER KIT
DigiKey Part Number
1613-GEN4-ESP32-24STARTERKIT-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GEN4-ESP32-24 STARTER KIT
Description
GRAPHIC DISPLAY TFT RGB 2.4"
Manufacturer Standard Lead Time
6 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Touch Graphic LCD Display Module Transmissive Red, Green, Blue (RGB) TFT - Color, IPS (In-Plane Switching) I2C, SPI, UART 2.4" (60.96mm) 320 x 240 (QVGA)
Category
Diagonal Screen Size
2.4" (60.96mm)
Manufacturer
4D Systems Pty Ltd
Viewing Area
36.72mm W x 48.96mm H
Series
Backlight
LED
Packaging
Bulk
Dot Pixels
320 x 240 (QVGA)
Part Status
Active
Interface
I2C, SPI, UART
Display Type
TFT - Color, IPS (In-Plane Switching)
Controller Type
ESP32
Display Mode
Transmissive
Graphics Color
Red, Green, Blue (RGB)
Touchscreen
Non-Touch
Dot Pitch
0.15mm W x 10.80mm H