VES120PS24
DigiKey Part Number
1470-3641-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VES120PS24
Description
AC/DC DESKTOP ADAPTER 24V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V 120 W AC/DC External Desktop (Class I) Adapter Cord (Sold Separately) Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
VES120PS24 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Show Empty Attributes
Category
No Load Power Consumption
150mW (Max)
Manufacturer
XP Power
Applications
ITE (Commercial)
Series
Efficiency
Level VI, CoC Tier 2
Packaging
Box
Operating Temperature
0°C ~ 60°C
Part Status
Active
Output Connector
Power DIN, 4 Pin
Region Utilized
International
Cord Length
47.2" (1.20m)
Form
Desktop (Class I)
Input Connector
IEC 320-C14
Input Type
Cord (Sold Separately)
Size / Dimension
6.61" L x 2.80" W x 1.48" H (168.0mm x 71.0mm x 37.2mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CB, CCC, UL, GS
Voltage - Output
24V
Standard Number
Current - Output (Max)
5A
Weight
1.3 lbs (589.7 g)
Power (Watts)
120 W