EZ80L92AZ050SG
DigiKey Part Number
269-3878-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EZ80L92AZ050SG
Description
IC MCU 8BIT ROMLESS 100LQFP
Customer Reference
Detailed Description
eZ80 eZ80® Acclaim!® Microcontroller IC 8-Bit 50MHz ROMless
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EZ80L92AZ050SG Models
Category
Peripherals
DMA, WDT
Mfr
Number of I/O
24
Series
Program Memory Type
ROMless
Packaging
Tray
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
3V ~ 3.6V
Part Status
Obsolete
Oscillator Type
Internal
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
0°C ~ 70°C (TA)
Core Processor
eZ80
Mounting Type
Surface Mount
Core Size
8-Bit
Package / Case
100-LQFP
Speed
50MHz