ZPI03S1200WC
DigiKey Part Number
3388-ZPI03S1200WC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ZPI03S1200WC
Description
AC/DC CONVERTER 12V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 250mA 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ZPI03S1200WC Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Zettler Magnetics
Features
Universal Input
Series
Operating Temperature
-25°C ~ 80°C
Packaging
Tube
Efficiency
65%
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
4-DIP Module
Number of Outputs
1
Size / Dimension
0.98" L x 0.98" W x 0.63" H (25.0mm x 25.0mm x 16.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Approval Agency
CB, cURus, TUV, UL
Voltage - Output 1
12V
Standard Number
Current - Output (Max)
250mA
Line Regulation
±3%
Power (Watts)
3 W
Load Regulation
±5%