VHXC0581V101MVCG
DigiKey Part Number
5011-VHXC0581V101MVCGTR-ND - Tape & Reel (TR)
5011-VHXC0581V101MVCGCT-ND - Cut Tape (CT)
5011-VHXC0581V101MVCGDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VHXC0581V101MVCG
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 35V SMD
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 µF 35 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 60mOhm 2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C
Manufacturer
Ymin
Ratings
AEC-Q200
Series
Applications
Automotive
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Ripple Current @ Low Frequency
195 mA @ 120 Hz
Part Status
Active
Ripple Current @ High Frequency
1.3 A @ 100 kHz
Type
Hybrid
Impedance
60 mOhms
Capacitance
100 µF
Size / Dimension
0.248" Dia (6.30mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.248" (6.30mm)
Voltage - Rated
35 V
Surface Mount Land Size
0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
ESR (Equivalent Series Resistance)
60mOhm
Mounting Type
Surface Mount
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C