SR1206KR-7W15RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 5,160
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 25,976
Datasheet
15 Ohms ±10% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR1206KR-7W15RL
DigiKey Part Number
SR1206KR-7W15RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR1206KR-7W15RL
Description
RES 15 OHM 10% 1/2W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
SR1206KR-7W15RL Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)