SR0402JR-7T100KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
100 kOhms ±5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
SR0402JR-7T100KL
DigiKey Part Number
13-SR0402JR-7T100KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0402JR-7T100KL
Description
RES 100K OHM 5% 1/5W 0402
Detailed Description
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)