SR0402FR-7T24R9L
DigiKey Part Number
13-SR0402FR-7T24R9LTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SR0402FR-7T24R9LCT-ND - Cut Tape (CT)
13-SR0402FR-7T24R9LDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SR0402FR-7T24R9L
Description
CHIP RESISTOR SURGE 24.9 OHM 1%
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24.9 Ohms ±1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
SR0402FR-7T24R9L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)