SQG50ZJB-EAU8R2
DigiKey Part Number
13-SQG50ZJB-EAU8R2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG50ZJB-EAU8R2
Description
RES WW 50W CEMENT 5% 8.2 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
8.2 Ohms ±5% 50W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Mounting Feature
Brackets
Packaging
Bulk
Size / Dimension
3.543" L x 0.748" W (90.00mm x 19.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.807" (20.50mm)
Resistance
8.2 Ohms
Lead Style
Quick Connects
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Power (Watts)
50W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±250ppm/°C