SQG30ZJB-EAU33R
DigiKey Part Number
13-SQG30ZJB-EAU33R-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SQG30ZJB-EAU33R
Description
RES WW 30W CEMENT 5% 33 OHM
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
33 Ohms ±5% 30W Wirewound Chassis Mount Resistor
Operating Temperature
-55°C ~ 350°C
Mfr
Features
Pulse Withstanding
Series
Mounting Feature
Brackets
Packaging
Bulk
Size / Dimension
2.953" L x 0.748" W (75.00mm x 19.00mm)
Part Status
Active
Height - Seated (Max)
0.787" (20.00mm)
Resistance
33 Ohms
Lead Style
Quick Connects
Tolerance
±5%
Package / Case
Radial, Rectangular Case
Power (Watts)
30W
Grade
Composition
Wirewound
Qualification
Temperature Coefficient
±250ppm/°C