SMAJ58CA-HP6AT/7
DigiKey Part Number
13-SMAJ58CA-HP6AT/7TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-SMAJ58CA-HP6AT/7CT-ND - Cut Tape (CT)
13-SMAJ58CA-HP6AT/7DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SMAJ58CA-HP6AT/7
Description
TVS DIODE 58VWM 93.6VC DO214AC
Manufacturer Standard Lead Time
30 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
93.6V Clamp 6.5A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AC (SMA)
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
6.5A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Bidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
58V
Voltage - Breakdown (Min)
64.4V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
93.6V