RC2010FK-071R2L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC2010FK-071R2L |
Description | RES 1.2 OHM 1% 3/4W 2010 |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 1.2 Ohms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC2010FK-071R2L Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 2010 (5025 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |