RC1218JK-076R8L | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RC1218JK-076R8L |
Description | RES 6.8 OHM 5% 1W 1812 WIDE |
Manufacturer Standard Lead Time | 18 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 6.8 Ohms ±5% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Moisture Resistant Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RC1218JK-076R8L Models |
Category | Features Moisture Resistant |
Mfr | Temperature Coefficient ±200ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case Wide 1812 (4532 Metric), 1218 |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Size / Dimension 0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm) |
Tolerance | Height - Seated (Max) 0.026" (0.65mm) |