FCR-25JT-52-1R1
DigiKey Part Number
FCR-25JT-52-1R1-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
FCR-25JT-52-1R1
Description
RES 1.1 OHM 5% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.1 Ohms ±5% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Proof, Safety Carbon Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
FCR-25JT-52-1R1 Models
Category
Composition
Mfr
Features
Flame Proof, Safety
Series
Temperature Coefficient
-500/ +350ppm/°C
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Package / Case
Resistance
Supplier Device Package
Axial
Tolerance
Size / Dimension
0.094" Dia x 0.248" L (2.40mm x 6.30mm)