CC1808KKX7RCBB222 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 23
Datasheet
Direct
KYOCERA AVX
In Stock: 25,625
Datasheet
Direct
KEMET
In Stock: 1,878
Upgrade
KEMET
Similar
TDK
2200 pF ±10% 1000V (1kV) Ceramic Capacitor X7R 1808 (4520 Metric)
YAGEO MLCC Capacitors in Artificial Inteligence (AI) Applications
CC1808KKX7RCBB222
DigiKey Part Number
13-CC1808KKX7RCBB222TR-ND - Tape & Reel (TR)
13-CC1808KKX7RCBB222CT-ND - Cut Tape (CT)
13-CC1808KKX7RCBB222DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC1808KKX7RCBB222
Description
CAP CER 2200PF 1KV X7R 1808
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC1808KKX7RCBB222 Models
Category
Temperature Coefficient
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Features
High Voltage
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Mounting Type
Capacitance
Package / Case
1808 (4520 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.177" L x 0.079" W (4.50mm x 2.00mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.059" (1.50mm)