CC0402GPNPO9BN100 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 9,450
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
KYOCERA AVX
Walsin Technology Corporation
KEMET
KEMET
Murata Electronics
Murata Electronics
Cal-Chip Electronics, Inc.
Walsin Technology Corporation
10 pF ±2% 50V Ceramic Capacitor C0G, NP0 0402 (1005 Metric)
CC0402GPNPO9BN100
DigiKey Part Number
13-CC0402GPNPO9BN100TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CC0402GPNPO9BN100
Description
CAP CER 10PF 50V C0G/NPO 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
CC0402GPNPO9BN100 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
±2%
Thickness (Max)
0.022" (0.55mm)