AT1206BRD0756KL
DigiKey Part Number
13-AT1206BRD0756KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AT1206BRD0756KL
Description
RES 56K OHM 0.1% 1/4W 1206
Detailed Description
56 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)