AR0805FR-07140RL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
YAGEO
In Stock: 5,000
Datasheet
Upgrade
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
Direct
Samsung Electro-Mechanics
Samsung Electro-Mechanics
Similar
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale
Panasonic Industry
Panasonic Industry
Stackpole Electronics Inc
140 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Moisture Resistant Thick Film
AR0805FR-07140RL
DigiKey Part Number
AR0805FR-07140RL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR0805FR-07140RL
Description
RES SMD 140 OHM 1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
AR0805FR-07140RL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)