AR0603JR-073K6L
DigiKey Part Number
13-AR0603JR-073K6LTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR0603JR-073K6L
Description
RES 3.6K OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
3.6 kOhms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)