AR0603FR-07100KL
DigiKey Part Number
13-AR0603FR-07100KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
13-AR0603FR-07100KLCT-ND - Cut Tape (CT)
13-AR0603FR-07100KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AR0603FR-07100KL
Description
RES SMD 100K OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
100 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AR0603FR-07100KL Models
Category
Features
Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)