AC0805KRX7R9BB102
DigiKey Part Number
311-3173-2-ND - Tape & Reel (TR)
311-3173-1-ND - Cut Tape (CT)
311-3173-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805KRX7R9BB102
Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Detailed Description
1000 pF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7R 0805 (2012 Metric)
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0805KRX7R9BB102 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Series
Ratings
AEC-Q200
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Mounting Type
Capacitance
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.037" (0.95mm)