AC0805FR-0766R5L
DigiKey Part Number
YAG5145TR-ND - Tape & Reel (TR)
YAG5145CT-ND - Cut Tape (CT)
YAG5145DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AC0805FR-0766R5L
Description
RES 66.5 OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
66.5 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AC0805FR-0766R5L Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)