AA1218FK-077K32L
DigiKey Part Number
AA1218FK-077K32L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA1218FK-077K32L
Description
RES SMD 7.32K OHM 1W 1812 WIDE
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
7.32 kOhms ±1% 1W Chip Resistor Wide 1812 (4532 Metric), 1218 Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
EDA/CAD Models
AA1218FK-077K32L Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
Wide 1812 (4532 Metric), 1218
Size / Dimension
0.122" L x 0.181" W (3.10mm x 4.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)