AA0805FR-07422KL
DigiKey Part Number
AA0805FR-07422KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0805FR-07422KL
Description
RES SMD 422K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
422 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
AA0805FR-07422KL Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)