AA0402JR-0743KL is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
43 kOhms ±5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AA0402JR-0743KL
DigiKey Part Number
AA0402JR-0743KL-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0402JR-0743KL
Description
RES SMD 43K OHM 5% 1/16W 0402
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
AA0402JR-0743KL Models
Temperature Coefficient
±150ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)