AA0402FR-078R2L is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
YAGEO
In Stock: 1,991
Datasheet
Similar
YAGEO
In Stock: 1,101
Datasheet
Vishay Dale
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
8.2 Ohms ±1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thick Film
AA0402FR-078R2L
DigiKey Part Number
AA0402FR-078R2L-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
AA0402FR-078R2L
Description
RES SMD 8.2 OHM 1% 1/16W 0402
Detailed Description
EDA/CAD Models
AA0402FR-078R2L Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.015" (0.37mm)