1.5SMC91A-AT/7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
125V Clamp 12.2A Ipp Tvs Diode Surface Mount DO-214AB (SMC)
DO-214AB
1.5SMC91A-AT/7
DigiKey Part Number
13-1.5SMC91A-AT/7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5SMC91A-AT/7
Description
TVS DIODE 77.8VWM 125V DO214AB
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
12.2A
Mfr
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Part Status
Active
Grade
Automotive
Type
Zener
Qualification
AEC-Q101
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
77.8V
Voltage - Breakdown (Min)
86.5V
Supplier Device Package
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
125V