1.5KE13A/B is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
YAGEO
In Stock: 0
Datasheet
18.2V Clamp 83.5A Ipp Tvs Diode Through Hole DO-201
1.5KE13A/B
DigiKey Part Number
13-1.5KE13A/BTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE13A/B
Description
TVS DIODE 11.1VWM 18.2VC DO201
Manufacturer Standard Lead Time
32 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
18.2V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
83.5A
Series
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
Packaging
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-55°C ~ 150°C (TJ)
Unidirectional Channels
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
11.1V
Voltage - Breakdown (Min)
12.4V