XP10TN028YT | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | XP10TN028YT |
Description | MOSFET N-CH 100V 7.5A PMPAK |
Manufacturer Standard Lead Time | 16 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | N-Channel 100 V 7.5A (Ta) 3.125W (Ta) Surface Mount PMPAK® 3 x 3 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Rds On (Max) @ Id, Vgs 28mOhm @ 7A, 10V |
Mfr | Vgs(th) (Max) @ Id 3V @ 250µA |
Series | Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 23 nC @ 4.5 V |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Vgs (Max) ±20V |
Part Status Active | Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds 2160 pF @ 50 V |
FET Type | Power Dissipation (Max) 3.125W (Ta) |
Technology | Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ) |
Drain to Source Voltage (Vdss) 100 V | Mounting Type Surface Mount |
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | Supplier Device Package PMPAK® 3 x 3 |
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On) 5V, 10V | Package / Case |