VCS70US24
DigiKey Part Number
1470-2290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
VCS70US24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 70W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 24V 85 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
87%
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
5.12" L x 3.88" W x 1.61" H (130.0mm x 98.5mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Standard Number
Current - Output 1
2.92 A